PC
( ilość produktów: 75 )PC






























Jaki komputer gamingowy wybrać?
Jeśli chodzi o komputer do gier, warto zainwestować w poszczególne podzespoły, aby móc bez problemu uruchamiać nowe tytuły w najwyższych ustawieniach. Dobrze jest wybrać procesor 6- lub 8-rdzeniowy oraz znaną i obecną od dłuższego czasu na rynku kartę graficzną. Jeśli chodzi o dysk twardy, możesz zdecydować się np. na mniejszy, szybki dysk SSD przeznaczony na system operacyjny oraz większy dysk do magazynowania danych, albo korzystanie tylko z odpowiednio pojemnego dysku SSD. Pamięć operacyjna powinna mieć min. 16 GB, jeśli nie chcesz iść na kompromisy i grać swobodnie w gry na najwyższych ustawieniach. Wydajny zasilacz do PC dostarczy prąd do wszystkich podzespołów i w jego przypadku szczególnie warto postawić na znane, rzetelne marki i moc około 600 W lub więcej. Zwróć też uwagę na dobry system chłodzenia, aby nie ryzykować przegrzewania się komputera. Chłodzenie w komputerze jest bardzo istotnym elementem, jeśli chcemy, by sprzęt służył nam bez zastrzeżeń przez kilka lat. Chcesz mieć pewność, że Twój komputer podoła najnowszym grom? Wybierz jeden z komputerów stacjonarnych Red Viper składanych własnoręcznie przez zespół gameexpert.pl.
Jaki komputer do 5000 zł?
Komputer gamingowy do 5000 zł jest już w stanie dać nam naprawdę ciekawe możliwości jeśli chodzi o grę w najbardziej rozchwytywane tytuły. Zawsze najtańszą opcją będzie złożenie komputera samodzielnie - wtedy płacisz tylko za poszczególne komponenty, więc jeśli masz ograniczony budżet, jest to dobre rozwiązanie. W tej cenie możesz złożyć zestaw z wydajnym procesorem 6-rdzeniowym (np. Intel Core i5-12500 lub AMD Ryzen 5 5600X) oraz kartą graficzną RTX 3060 Ti wykorzystującą technologię Ray Tracing do generowania fotorealistycznej grafiki oraz technologię DLSS, która z pomocą sztucznej inteligencji zwiększy liczbę FPS. Funkcja NVIDIA Reflex jest w stanie obniżyć opóźnienia, z jakimi obraz pojawia się na ekranie, co ucieszy np. fanów e-sportu. Przy wyborze płyty głównej zwróć szczególną uwagę na to, by pasowała do procesora i obsługiwała standard technologiczny pamięci RAM. Jeśli chodzi o pojemność pamięci operacyjnej, powinno wystarczyć Ci 16 GB (2 x 8 GB). Moc zasilacza będzie zależała od tego, na jaki procesor i kartę graficzną się zdecydujesz - np. Nvidia zaleca przy karcie graficznej RTX 3060 Ti minimalną moc zasilacza 600 W z certyfikatem sprawności energetycznej 80 Plus Silver, 80 Plus Gold lub wyższym. Nie zapomnij o pamięci masowej do komputera gamingowego - pomyśl o szybkim dysku SSD, np. o pojemności 1 TB, aby bez problemu pomieścił wszystkie dane. Zwieńczeniem komputera gamingowego jest oczywiście obudowa, która umożliwia uporządkowanie i ochronę wszystkich podzespołów. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy obudowa do komputera będzie kompatybilna z rozmiarem Twojej płyty głównej!
Laptop do gier - na co zwrócić uwagę?
Czym cechuje się dobry laptop gamingowy? Oczywiście musi być wyposażony w niezawodny procesor, np. 6-rdzeniowy, który pozwoli uruchomić nowe tytuły. Warto wybrać też jak najmocniejszą kartę graficzną, ponieważ w laptopie ciężko będzie ją później zmodernizować. Zwróć uwagę na ilość jej pamięci - 2 GB to absolutne minimum, oczywiście im więcej, tym lepiej. Co do pamięci RAM, dobrym wyborem będzie 16 GB, a jeśli pozwoli na to płyta główna - warto wziąć pod uwagę 32 GB. Dobry laptop do gier potrzebuje szybkiego dysku - w tej roli sprawdzi się dysk SSD. Na klasycznym dysku HDD możesz co najwyżej przechowywać dane, podobnie jak w jednostkach stacjonarnych. Jeśli oczekujesz wrażeń wizualnych na wysokim poziomie, wybierz laptop do gier z dobrym wyświetlaczem IPS z możliwie jak najwyższą częstotliwością odświeżania (min. 120 Hz połączone z wysokim FPS). Co do powłoki matrycy, najlepsze będą matowe i antyodblaskowe.
Co to są podzespoły komputerowe?
Podzespoły komputerowe to inaczej poszczególne części, które wchodzą w skład komputera stacjonarnego lub laptopa. Tym pojęciem obejmuje się takie urządzenia, jak: procesor (CPU), płyta główna, pamięć RAM, karta graficzna (GPU), karta dźwiękowa, karta sieciowa, zasilacz (PSU), dysk twardy (HDD/SSD). Podzespoły o odpowiednio dobranych parametrach potrafią zwiększyć wydajność oraz możliwości komputera. Najważniejszym z podzespołów jest płyta główna, ponieważ to ona tak naprawdę łączy wszystkie elementy i zapewnia ich odpowiednią komunikację. Zawiera ona gniazda służące do montażu mikroprocesora, pamięci RAM czy kart rozszerzeń. Warto zaznaczyć, że płyty główne występują w różnych formatach - np. format mini-ITX jest odpowiedni dla mniejszych komputerów, a płyty główne ATX dają więcej możliwości i są najczęściej wykorzystywane w typowych komputerach stacjonarnych. Mózgiem każdego komputera jest procesor (inaczej określany jako CPU). To on odpowiada za wykonywanie tysięcy obliczeń matematycznych i logicznych, aby skoordynować pracę wszystkich podzespołów. O wydajności procesora decyduje przede wszystkim liczba rdzeni i wątków, a także pamięć podręczna czy taktowanie.
Chłodzenie wodne czy powietrzne? Jakie wybrać?
Chłodzenie wodne PC (liquid cooling) będzie dobrym wyborem do komputerów o wysokiej wydajności, które pracują pod dużym obciążeniem. Charakteryzuje się wydajną i cichą pracą, jednak przed jego zakupem musisz upewnić się, czy Twoja obudowa zmieści chłodnicę oraz przewody z cieczą. Chłodzenie powietrzne (air cooling) będzie natomiast potrzebowało na tyle przestronnej obudowy, by pomieścić wieżę z radiatorem i wentylatorami. Jest tańszym rozwiązaniem niż chłodzenie wodne. Co istotne, zanim zdecydujesz się na jego zakup, sprawdź, czy blok chłodzący nie zasłoni Ci slotu na pamięć RAM i czy w ogóle zmieści się jednocześnie z tą pamięcią. Jeśli chodzi o skuteczność, chłodzenie powietrzne wcale nie jest gorsze - jednak wiele zależy tu od jego konstrukcji, ilości i wielkości zamontowanych wentylatorów, ilości ciepłowodów czy rozmiaru radiatora. Zastanawiasz się jeszcze, które sprawdzi się u Ciebie - chłodzenie wodne czy powietrzne? Pamiętaj, że bardzo ważne jest sprawdzenie kompatybilności chłodzenia z socketem płyty głównej. Jeśli zdecydujesz się na chłodzenie powietrzne, upewnij się, że wieżyczka będzie miała wysokość odpowiednią do Twojej obudowy. W przypadku chłodzenia wodnego PC sprawdź, jak dużą chłodnicę możesz zamontować w wybranej przez siebie obudowie.
Procesor Intel czy AMD?
Procesor to jeden z najistotniejszych elementów komputera, ponieważ wykonuje większość niezbędnych obliczeń, analizuje dane oraz przekazuje je do pozostałych pamięci komputerowych. Można więc śmiało powiedzieć, że skoro jest odpowiedzialny za koordynację pracy innych podzespołów, to im szybszy procesor, tym szybszy cały komputer. Przy wyborze procesora należy zwrócić uwagę m.in. na liczbę rdzeni, bo to od nich zależy, ile zadań może wykonywać jednocześnie. Istotna jest też liczba wątków, ponieważ to one przygotowują dane dla rdzeni. Warto też zwrócić uwagę na taktowanie, które opisuje w hercach szybkość całego procesora. Odpowiadając na pytanie, który z nich wybrać - procesor Intel czy AMD - musimy zaznaczyć, że wybór samej firmy nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ obydwie robią bardzo dobre procesory. Istnieją jednak pewne różnice, które być może pomogą Ci zdecydować się na konkretną markę procesora.
1. Pierwsza z nich to opisywanie TDP (ilości wydzielanego ciepła) w inny sposób - Intel podaje rzeczywistą wartość uzyskiwaną podczas normalnego obciążenia, natomiast AMD wyznacza teoretycznie możliwe maksimum. Więc nawet jeśli wartość podawana przez AMD jest wyższa, trzeba pamiętać, że rzeczywiste TDP może okazać się nieco niższe.
2. Kolejna różnica to kompatybilność z poprzednimi generacjami - przy wymianie procesora marki Intel może okazać się konieczna również wymiana płyty głównej, gdyż modele z różnych generacji korzystają z innych socketów. Jeśli chodzi o AMD, wszystkie aktualne procesory wykorzystują AM4, co znacznie ułatwia sprawę.
3. Wszyscy fani podkręcania podzespołów powinni zdecydować się na procesor od Intela z serii oznaczonej literą K. Podkręcanie procesorów AMD nie pozwoli na uzyskanie znacząco wyższej wydajności, więc zwyczajnie mija się z celem.
Dysk SSD czy HDD - który wybrać?
Pamięć masowa to element komputera służący do przechowywania i korzystania z danych przez dłuższy czas. Zazwyczaj ma postać dysku SSD lub HDD, na którym komputer zapisuje i z których odczytuje informacje. W pamięci masowej przechowuje się np. system operacyjny, aplikacje czy pliki, a jej szybkość ma wpływ na to, jak długo czekamy na uruchomienie systemu lub wczytanie i otworzenie zapisanych danych. Obydwa rodzaje dysków - SSD i HDD - umożliwiają to samo, czyli przechowywanie danych. Natomiast przy kompletowaniu nowego komputera lub rozbudowie starego PC na pewno pojawi się pytanie, który z nich wybrać - dysk półprzewodnikowy (SSD) czy dysk twardy (HDD). Warto zacząć od tego, że dyski różnią się między sobą już budową. Dyski SSD nie potrzebują zasilania do przechowywania danych oraz wykorzystują technologię pamięci nieulotnej zwaną NAND flash. Są też znacznie szybsze niż dyski twarde, dlatego w widoczny sposób usprawniają dostęp do programów i aplikacji.cDyski twarde (HDD) wykorzystują ruchome głowice odczytujące i zapisujące dane na obracających się talerzach lub dyskach. Dyski twarde składają się z wielu ruchomych elementów, stąd są bardziej narażone na awarie i uszkodzenia spowodowane warunkami otoczenia, np. wysoką czy niską temperaturą, wstrząsami czy wibracjami. Zazwyczaj mają jednak większą pojemność niż dyski SSD, stąd bardzo często komputer wyposaża się w dwa dyski - HDD do magazynowania danych oraz SSD do systemu operacyjnego.
Karty graficzne najnowszej generacji
Karta graficzna to bardzo ważny element komputera gamingowego, ponieważ odpowiada za jakość obrazu. Czym charakteryzują się gamingowe karty graficzne? Przede wszystkim dużą mocą obliczeniową niezbędną do renderowania czy streamowania na żywo przy jednoczesnej obsłudze gry. Godne polecenia są karty graficzne NVIDIA GeForce RTX oraz AMD Radeon RX. Ważnym parametrem jest w nich pamięć - obecnie najpopularniejsze moduły o dużej przepustowości to GDDR6 oraz GDDR6X. Szukając karty graficznej, zwróć też uwagę na to, czy obsługuje nowoczesne techniki jak np. Ray Tracing, przydatne, by w pełni korzystać z możliwości najnowszych gier.
Pamięci RAM - co to jest i jakie są ich rodzaje
Pamięć RAM (Random Access Memory) jest znacząca pod kątem wydajności całego urządzenia i szybkości wykonywania skomplikowanych obliczeń. Przechowuje ona wszystkie tymczasowe informacje, więc im więcej komputer ma RAM-u, tym lepiej. Pamięci RAM dzieli się w zależności od tego, do czego będą używane, np. pamięci RAM do laptopa to SO-DIMM, natomiast do komputerów stacjonarnych pasuje pamięć DIMM (DDR DIMM). Przy wyborze kości pamięci RAM warto zwrócić uwagę na jej standard technologiczny, informujący o ogólnej wydajności i kompatybilności. Na ten moment wyróżniamy 5 standardów: DDR, DDR2, DDR3, DDR4 i DDR5. Najnowsze obecnie dostępne na rynku są pamięci RAM DDR5, które sprostają najbardziej wymagającym zadaniom, ale godne polecenia do komputerów gamingowych są też pamięci RAM DDR4. Przed zakupem pamięci należy jednak dokładnie porównać poszczególne parametry, ponieważ nawet w obrębie tej samej generacji (np. DDR4) kości pamięci RAM mogą się od siebie różnić. Pamiętaj również, aby wybrać technologię, którą będzie obsługiwała Twoja płyta główna! Częstotliwość taktowania pamięci to czynnik, który obok pojemności i kompatybilności technicznej powinien być najważniejszy przy wyborze pamięci RAM. W dużej mierze zależy on od standardu technologicznego wyznaczającego pewien zakres częstotliwości. Przykładowo, szybkość pamięci RAM DDR3 mieści się w przedziale 1333 - 2400 Mhz, natomiast już w przypadku pamięci RAM DDR4 potrafi sięgać do 5100 Mhz. Jaką pojemność karty pamięci RAM wybrać? Jeśli zależy Ci na płynnym działaniu komputera przy uruchamianiu bardziej zaawansowanych aplikacji, najlepiej jest wybrać min. 8 GB pamięci RAM. Przy pracy z bardziej zaawansowanymi programami, np. do obróbki grafiki 3D i wideo, albo do grania w nowsze produkcje przyda się jednak pojemniejsza pamięć, np. 16 GB lub 32 GB RAM.
Jak złożyć własny komputer?
Aby złożyć samodzielnie komputer, należy przede wszystkim zastanowić się, do czego będziemy go używać, oraz skompletować odpowiednie części. Czego z pewnością będziesz potrzebować:
- procesora oraz jego chłodzenia,
- płyty głównej,
- pamięci RAM,
- karty graficznej,
- dysku twardego (HDD/SSD),
- zasilacza,
- obudowy do komputera.
Składając własny komputer, zazwyczaj zaczynamy od procesora i to do niego dopasowujemy pozostałe podzespoły. Zazwyczaj następna w kolejności jest płyta główna - pamiętaj, że modele współpracujące z procesorami Intela nie pasują do tych z AMD i na odwrót. Elementem komputera szczególnie istotnym dla graczy jest karta graficzna, i tutaj najważniejsze będzie dobranie generacji oraz serii do posiadanego procesora. Potrzebujesz też zaopatrzyć się w pamięć masową - warto zainwestować w co najmniej jeden dysk. Jego pojemność oraz rodzaj dopasuj do swojego budżetu, natomiast koniecznie skontroluj, czy jego format i interfejs będzie obsługiwany przez Twoją płytę główną. Przy wyborze pamięci operacyjnej (czyli RAM) również koniecznie zwróć uwagę na jej kompatybilność z wybranym procesorem oraz płytą główną. Kolejnym istotnym komponentem jest zasilacz do PC - i na nim lepiej nie oszczędzać. Musi mieć odpowiednią moc, ponieważ odpowiada za doprowadzanie prądu do wszystkich podzespołów. Najlepiej pozostawić bezpieczny zapas mocy, aby poradził sobie nawet pod dużym obciążeniem. Jeśli chodzi o zakup systemu operacyjnego, sprawdź koniecznie, na jakim nośniku się znajduje - USB czy DVD. Jeśli będziesz mieć system na płycie, konieczne będzie dokupienie napędu optycznego i sprawdzenie, czy obudowa na pewno pozwoli na jego montaż. Na koniec pozostaje wybrać obudowę, która to wszystko pomieści. Do czego służy obudowa komputera? Otóż nie tylko do zamontowania podzespołów w zorganizowany sposób, ale też do zapewnienia odpowiedniej wentylacji oraz ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powinna pozwalać na łatwy dostęp do części, aby zawsze w razie potrzeby móc je wymienić lub zamontować dodatkowe.